Ontwikkeling en uitvoering van beleid: gebrek aan interne samenhang
Ontwikkeling en uitvoering in beleid
Over het thema Ontwikkeling en uitvoering in beleid
Voor de sturende en controlerende taak van de gemeenteraad is de vorming van coherent beleid belangrijk. Coherent beleid houdt in dat helder is hoe het geheel van doelen en (financiële) middelen met elkaar samenhangen en ook dat beschreven is hoe de inzet van die middelen naar verwachting zal leiden tot de realisatie van de doelen. We komen tegen dat in de beleidsontwikkeling het beleid onvoldoende en niet-systematisch wordt doordacht, onderbouwd en geconcretiseerd. Dit kan leiden tot problemen in de beleidsuitvoering. We zien ook andere knelpunten in de uitvoering van beleid. Deze hebben te maken met gebrek aan expertise en reflectie.
Over het thema Ontwikkeling en uitvoering in beleid
Voor de sturende en controlerende taak van de gemeenteraad is de vorming van coherent beleid belangrijk. Coherent beleid houdt in dat helder is hoe het geheel van doelen en (financiële) middelen met elkaar samenhangen en ook dat beschreven is hoe de inzet van die middelen naar verwachting zal leiden tot de realisatie van de doelen. We komen tegen dat in de beleidsontwikkeling het beleid onvoldoende en niet-systematisch wordt doordacht, onderbouwd en geconcretiseerd. Dit kan leiden tot problemen in de beleidsuitvoering. We zien ook andere knelpunten in de uitvoering van beleid. Deze hebben te maken met gebrek aan expertise en reflectie.
Gebrek aan interne samenhang
Wat is het probleem?
Een groot aantal van de onderwerpen waar een gemeente zich mee bezig houdt, raakt aan verschillende beleidsterreinen. Denk aan armoede, kansengelijkheid en leefbaarheid. Afstemming tussen beleidsterreinen is van belang voor een samenhangende vormgeving en uitvoering van beleid rondom het betreffende onderwerp. We zien echter in onze onderzoeken dat onderwerpen soms overal zijn ondergebracht maar er nergens volledig overzicht is. Of juist dat een onderwerp vanuit één invals- of beleidshoek volledig is uitgedacht, maar aansluiting met aanpalende beleidsterreinen ontbreekt.
Hoe kan het beter?
- Ga na welke beleidsterreinen op het onderwerp een rol spelen en maak hun onderlinge afhankelijkheden en relaties op het onderwerp inzichtelijk.
- Zorg voor een centraal beleid(sdocument) waarin vanuit de verschillende beleidsterreinen visies, beleidspijlers, initiatieven en budgetten verbonden zijn.
- Zorg voor een werkbare (uitvoering)structuur met centrale ambtelijke regie waarbij verschillende beleidspijlers en invalshoeken op elkaar zijn afgestemd.
- Maak heldere afspraken over hoe en waar de bestuurlijke aandacht wordt geborgd.
Projecten
De gemengde stad (2020). De ambitie van de gemengde stad is in het beleid versnipperd ondergebracht en de verbinding is onvoldoende gestructureerd. Door gebrek aan en integraliteit in het beleid, ontbrak het overzicht en was evaluatie en bijsturing niet (goed) mogelijk.
Inhuur met beleid (2017). De twee belangrijkste documenten verschillen van elkaar en ook de samenhang met het HR beleid en (uitvoering van) het inkoop- en aanbestedingsbeleid ontbreekt.
Armoedebeleid en de impact op kinderen (2017). Een beleidsdocument waarin alle armoedevoorzieningen worden beschreven ontbreekt. Beleidsdocumenten richten zich op de voorzieningen die tot de verantwoordelijkheid van WPI behoren en volgen daarmee de structuur van de ambtelijke organisatie. Er is niemand verantwoordelijk voor het opstellen van dan wel zicht houden op het gehele armoedebeleid.
Mantelzorgondersteuning (2016). Mantelzorgondersteuning maakt steeds vaker onderdeel uit van andere beleidsthema’s. Maar vanwege het ontbreken van goede beleidsafspraken – in een centraal beleidsdocument – is het lastig om te volgen wat de gemeente nastreeft, wat ze onderneemt en welk budget beschikbaar is.
Drukte en leefbaarheid in de stad (2016). Een integraal spreidingsbeleid, waarin de verschillende vormen van spreiding van bezoekers over de stad in samenhang met elkaar wordt bekeken, ontbreekt nog. De positie van het team Stad in Balans is onvoldoende stevig om integraliteit te bewaken en te sturen op de uitvoering.
Grip op subsidies (2014). In verschillende documenten zijn elementen van een visie opgenomen. Maar een overkoepelend document ontbreekt en daarmee ook een consistente en transparante aanpak bij subsidieverstrekkingen en de basis voor uitvoeringsregels.
Nazorg aan gedetineerden (2013). Het is onvoldoende inzichtelijk hoe het nazorgbeleid zich verhoudt tot andere vormen van beleid gericht op speciale doelgroepen en bestaande gemeentelijke voorzieningen en aanpakken. Eenzelfde onduidelijkheid is er bij het budget; dat is fragmentarisch, voor een groot deel incidenteel en varieert sterk van jaar tot jaar.
Parkeren in Amsterdam (2013). Stadsdelen hebben veel vrijheid in het vormgeven van hun parkeerbeleid en maatregelen zijn vaak gericht op problemen in een specifiek gebied. Maatregelen worden beperkt afgestemd tussen stadsdelen waardoor maatregelen die effectief zijn in de ene wijk juist parkeerproblemen veroorzaken in de andere wijk.
De gemengde stad
- Burgerparticipatie
- Ruimtelijke ordening
- Sociaal domein
- Volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en stedelijke vernieuwing
- Wonen
De gemengde stad
Over het onderzoek
De gemeente Amsterdam wil dat de stad gemengd is. Ze wil dat mensen hier ongeacht hun inkomen, gezinssamenstelling, leeftijd en achtergrond prettig kunnen samenleven. In De gemengde stad onderzochten we hoe gemengd Amsterdam en haar inwoners wilden zijn, hoe gemengd de hoofdstad in 2019 was, en hoe de ontwikkelingen in de stad hierbij pasten. De gemengde stad was het publieksonderzoek van 2019.
De resultaten in 2020
Onze hoofdconclusie is dat er in Amsterdam geen integraal en expliciet beleid is opgesteld om de fysiek ruimtelijke menging van bewoners te waarborgen. Er zijn geen extreme concentraties van bevolkingsgroepen. Maar onze meer nauwkeurige analyses op het niveau van buurten en wijken laten wel concentraties zien. Bij het verzamelen van informatie over de gemengdheid is de gemeente zich onvoldoende bewust van het effect van de keuze voor een bepaald schaalniveau. Problemen op buurtniveau, zoals concentraties van kwetsbare personen, worden echter onzichtbaar als je alleen maar kijkt op het niveau van een gebied.
Armoedebeleid voor kinderen
- Sociaal domein
- Uitkeringen en arbeid
Armoedebeleid voor kinderen
Over het onderzoek
Het Amsterdamse armoedebeleid kent een groot aantal maatregelen die betrekking hebben op verschillende doelgroepen. In Armoedebeleid en de impact op kinderen onderzoeken we op welke wijze het armoedebeleid van de gemeente Amsterdam bijdraagt aan het meedoen van alle Amsterdammers, ongeacht de dikte van de portemonnee. Daarbij willen we inzichtelijk maken wie wel en wie niet profiteren van het gemeentelijke armoedebeleid en de intensivering daarvan. Verder willen we zicht krijgen op de impact van enkele op kinderen gerichte maatregelen op het goed mee kunnen doen in de maatschappij.
De resultaten in 2017
We concluderen dat de kindregelingen positieve effecten hebben op kinderen. De Scholierenvergoeding in combinatie met de Stadspas laat een positief effect zien op de schoolprestaties van leerlingen. We zijn kritisch op de toegevoegde waarde van de PC-regeling. Ook zien we voor minimakinderen enkele knelpunten rond het diplomazwemmen. Verder constateren we dat er veel minder extra geld bij de minima is terechtgekomen door gebrek aan regie en overzicht dan in het coalitieakkoord werd beoogd.
Inhuur met beleid
- Bestuur en ondersteuning
- Financieel beheer
Inhuur met beleid
Over het onderzoek
De discussie over externe inhuur en de wens tot regulering speelt bij verschillende gemeenten. Dit geldt ook voor Amsterdam. Regulering is lastig omdat gemeenten te maken hebben met meer taken, terwijl er ook een streven is naar compacte en flexibele organisaties. Bij veel gemeenten is er ook met een mismatch tussen personeelsvraag en –aanbod door uitstroom van ervaren medewerkers, vacaturestops en een lage interne doorstroom. Door deze ontwikkelingen en de publieke en politieke aandacht voor externe inhuur wordt de bestuurlijke afweging om al dan niet in te huren complex. Met Inhuur met beleid wilden we inzichtelijk maken hoe het gemeentebestuur handelt op het gebied van externe inhuur.
Resultaten in 2017
De hoofdconclusie is dat in de gemeente Amsterdam nog geen sprake is van integraal en samenhangend inhuurbeleid. Het huidige beleid is te typeren als onvolkomen, complex en warrig. We doen vijf aanbevelingen om het beleid te verbeteren. En om een adequate informatievoorziening te realiseren, zodat in de toekomst doelmatige en doeltreffende inhuur wel mogelijk is, en kan worden gecontroleerd.
Drukte en leefbaarheid in de stad
- Economie
- Economie
- Handhaving
- Ruimtelijke ordening
- Veiligheid
- Volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en stedelijke vernieuwing
Drukte en leefbaarheid in de stad
Over het onderzoek
In Drukte en leefbaarheid in de stad wilden we nagaan hoe de gemeente omging met de spanning tussen leefbaarheid en de groei van bezoekers aan de stad. Deden het college en de bestuurscommissies voldoende om de balans tussen leefbaarheid en toegenomen drukte in de stad te bewaken? Drukte en leefbaarheid in de stad was het publieksonderzoek van 2016.
De resultaten in 2016
De gemeente heeft zeker veel aandacht voor het leefbaar houden van de stad ondanks de toenemende drukte. Maar de gemeente schiet ook op een aantal punten tekort. Zo zijn haar doelen zijn niet helder en sluiten nieuwe plannen onvoldoende aan op het bestaande beleid. Ook wordt de kennis van de burgers niet echt gebruikt. Tot slot concluderen we dat de organisatie rond het programma Stad in Balans beter kon.
Mantelzorgondersteuning (2016)
- Sociaal domein
- Wmo en zorg
Mantelzorgondersteuning (2016)
Over het onderzoek
Met de decentralisaties op het gebied van jeugd, zorg en werk zijn gemeenten per 2015 verantwoordelijk geworden voor nieuwe taken en doelgroepen. Naar aanleiding van de verkenning Vernieuwing van het sociaal domein (2013) besloten we de voorbereiding en invoering van drie decentralisaties te monitoren. Mantelzorgondersteuning maakt daar deel van uit.
De resultaten in 2016
De belangrijkste conclusie is dat er binnen de gemeente Amsterdam veel gebeurt op het gebied van mantelzorgondersteuning, maar dat het mist aan richting en overzicht. Doelen zijn niet helder geformuleerd, het is lastig om greep te houden op de ingezette activiteiten en met name het beschikbare budget van de stadsdelen is onvoldoende transparant. Daarnaast bestaat er geen stadsbreed inzicht in geleverde prestaties en resultaten. Daardoor kan de effectiviteit van het gehele mantelzorgbeleid alleen worden beoordeeld op grond van een vierjaarlijkse steekproef. Ten slotte concluderen we dat er meer maatwerk nodig is bij het aanbieden van ondersteuning voor de mantelzorgers.
Grip op subsidies
- Bestuur en ondersteuning
- Cultuur
- Financieel beheer
- Sociaal domein
- Sport en recreatie
- Sport, cultuur en recreatie
- Wmo en zorg
Grip op subsidies
Over het onderzoek
In 2014 onderzochten we de gemeentelijke subsidieorganisatie. Daarbij zijn we nagegaan in hoeverre zaken in opzet goed zijn geregeld. Reden hiervoor is de wens van zowel de gemeenteraad als het college om de subsidies efficiënter te besteden. In het onderzoek hebben we beoordeeld of de gemeente over een goed juridisch kader beschikt. Ook bekeken in hoeverre de gemeente een heldere visie heeft op het subsidie-instrument.
De resultaten in 2014
De gemeentelijke subsidieorganisatie zat in 2014 in een veranderingsproces. Om de interne efficiëntie te vergroten werd een stedelijk subsidiebureau opgericht en stelde de gemeenteraad de Algemene Subsidieverordening Amsterdam (ASA 2013) vast. We concluderen dat de gemeente formeel onvoldoende onderzoeksmogelijkheden heeft om de doelmatigheid en doeltreffendheid van subsidies te controleren. Verder zien we dat de gemeente nog veel processen moet uitwerken in instructies. Ook ontbreekt een samenhangend visiedocument waarin staat wanneer de gemeente het subsidie-instrument inzet, hoe zij de subsidies controleert en bijstuurt en hoe zij borgt dat subsidieregelingen periodiek worden geëvalueerd. Dit onderzoek heeft een vervolg gekregen met nader onderzoek naar de doeltreffendheid en doelmatigheid van enkele specifieke subsidies.
Parkeren in Amsterdam
- Ruimtelijke ordening
- Verkeer en vervoer
- Verkeer, vervoer en waterstaat
- Volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en stedelijke vernieuwing
Parkeren in Amsterdam
Over het onderzoek
Jaarlijks innen de Amsterdamse stadsdelen grote bedragen aan fiscale parkeeropbrengsten. Daarvan is in 2012 ongeveer € 62 miljoen beschikbaar voor de stadsdelen om hun eigen parkeer-, verkeer- en vervoerbeleid nader vorm te geven. Maar wat willen de verschillende stadsdelen precies bereiken met hun parkeerbeleid? En hangt het beleid van de verschillende stadsdelen met elkaar samen? Dat onderzochten we in Parkeren in Amsterdam.
De resultaten in 2013
Het parkeerbeleid van de stadsdelen in de gemeente Amsterdam is weinig concreet geformuleerd. Hierdoor is achteraf moeilijk vast te stellen of het beleid effectief is geweest. Daarnaast is er over het algemeen weinig aandacht voor samenhang tussen het parkeerbeleid van de verschillende stadsdelen.
Nazorg aan gedetineerden (2013)
- Sociaal domein
- Veiligheid
- Veiligheid
- Wmo en zorg
Nazorg aan gedetineerden (2013)
Over het onderzoek
De gemeente Amsterdam onderneemt veel activiteiten waarvan gedetineerden baat kunnen hebben bij terugkomst in de samenleving. Hoewel de Top600-aanpak wellicht de meest bekende is, heeft Amsterdam ook een reguliere aanpak die gebaseerd is op landelijke afspraken. Door de voortdurende politieke en maatschappelijke belangstelling voor veiligheid en het voorkomen van recidive, besloten we hier een onderzoek naar uit te voeren.
De resultaten in 2013
We concluderen dat een helder integraal beleidskader en bijbehorend budget ontbreekt, en dat de samenhang onduidelijk is tussen het reguliere nazorgbeleid, het bestaand beleid voor bijzondere doelgroepen en de algemene voorzieningen. De huidige nazorg kan dus beter.